Tank- og silorengøring
– Når tiden er vigtig
Vi tager os af al rensning og nedvaskning af siloer og tanke samt skorstene både indvendigt og udvendigt.
Tank- og silorengøring
Vi tager os af al rensning og nedvaskning af siloer og tanke samt skorstene både indvendigt og udvendigt.
Vi har alt det nødvendige udstyr som skal bruges til arbejdet.
Vi behandler opgaven både ved hjælp af højtryksrensning, hedvandsrensning eller af manuel rengøring alt efter kundens ønsker.
Højtryksrensning
Én af vores rensningsmetoder foregår ved hjælp af højtryksrens.
Fordelen ved at benytte sig af en højtryksrenser er at rengøringsprocessen gøres lettere ved at spule en hård stråle af varm luft ind på området, og derved fjerner diverse snavs.
På den måde er det lettere at fjerne skidt, som er besværligt at fjerne. Højtryksrenser kan benyttes på de fleste overflader indenfor rengøring af silo, tank og skorsten.
Manuel rengøring
Vi tilbyder også manuel rengøring af både siloer, tanke og skorstene indvendigt, hvis man ønsker at undgå et forbrug af store mængder vand.
Vi uddanner løbende flere af vores medarbejdere i rapelling, hvilket gør denne opgave mere håndgribelig.
Denne arbejdsmetode betyder, at det ikke vil være nødvendigt at benytte sig af højtryksspuling, som så mange andre rengøringsfirmaer gør, når højden er et problem.

Hedvandsrensning
Det er ikke alle pletter eller mærker, der er lige nemme at fjerne. Til de mere udfordrende opgaver kan det derfor være nødvendigt med en effektiv hedvandsrenser.
Denne arbejdsmetode gør det muligt at fjerne det meste snavs med en hård stråle af vand ved høj temperatur, som spules på det beskidte område og opløser snavsen.
Skal du bruge arbejdskraft til industrirengøring?
Kontakt os her.
Find os
Hodsager
Broby
Esbjerg
Hasselager
Herlev
Nørre Sundby
Rødekro
Slagelse
Vejle
Viborg
Thisted

Tlf. 9712 0118